Su Samurlarının Işıklar Ülkesindeki Son Yuvası  “Akgöl”
Cumhuriyet Mah. Çarşı Cad. No:75 Fethiye / Muğla

Su Samurlarının Işıklar Ülkesindeki Son Yuvası “Akgöl”

Doğal hayatı Koruma Vakfının  (WWF-Türkiye), Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı kapsamında Vakfımız tarafından hazırlanan, Orman genel Müdürlüğü, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve HAYED’ in proje ortağı olduğu, vakfımız ve Muğla Sıtkı Koçman Ün. Fethiye A.S.M.K.M.Y.O.   işbirliğiyle sürdürülen projede, Su samuru türünün yıl boyunca yapılan gözlemlerle ve uygulanan yöntemlerle düzenli olarak Akgöl’de kayıt altına alınması  planlanmaktadır. Bu tür ve habitatının korunmasına bağlı olarak bölge (Akgöl) üzerindeki olumsuz turizm ve yapılaşma faaliyetlerini kısıtlamak maksadıyla projenin bitiminden sonra iştirakçiler ile (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü) alanda bir biyoçeşitlilik izleme ve koruma merkezi tesis edilmesi   ve  su samuru bayrak tür olarak kullanılarak alanın biyo-çeşitliliğinin ve ekolojik öneminin ulusal seviyede tanıtılması   hedeflenmektedir.

Sürdürülebilirliğin sağlanması için 2.aşama da sivil toplum kuruluşları, kurum ve kuruluşları ve Üniversitenin ,gönüllü ayni ve/veya maddi katkıları ile Akgöl'ün ve Akgöl'ü oluşturan fauna/floranın fakirleşmesini ve/veya yok olmasını engellemektir. Fethiye bölgesinde her geçen gün artan turizm ve yapılaşma faaliyetleri kıyı şeridi ile bağlantılı sulak alanları (ekoton bölgeleri) tehdit etmektedir. Akgöl sulak alanın deniz ile bağlantılı olan kısmı aynı zamanda deniz kaplumbağaları  (Caretta caretta) ve kum zambakları (Pancratium maritimum) başta olmak üzere birçok fauna ve flora türüne ev sahipliği yapmaktadır. 

      Su samuru türünün yıl boyunca yapılan gözlemlerle ve uygulanan yöntemlerle düzenli olarak Akgöl’de kayıt altına alınması bu kayıtlardan yola çıkarak, türe ait ekolojik bulguların (yıl içi aktivitesi, davranış şekilleri ve besin diyeti) elde edilmesi, proje iştirakçilerimiz ile birlikte , bu bulguların ilgili kurumlar olan; Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü ile paylaşılması sonucu, ortak bir ekosistemi koruma planı oluşturulması, bu projenin sonlanmasına müteakip bu planın hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Su Samurlarının Işıklar Ülkesindeki Son Yuvası  “AKGÖL” Projemizin açılış ve tanıtım toplantısı 05 Şubat 2020 Çarşamba günü, D.S.İ Toplantı Salonunda gerçekleşmiştir. Pandemi nedeniyle çalışmalar  kesintiye uğradığından, normal süresi 14 ay olan projede, süre uzatımına gidilmiştir.