Sınır Aşan Yaşamlar
Cumhuriyet Mah. Çarşı Cad. No:75 Fethiye / Muğla

Sınır Aşan Yaşamlar

Çalış Doğa Parkı Kuş Cenneti’ni merkezine alan ve bu konuda ilk Avrupa Birliği Projesi olan “Sınır Aşan Yaşamlar” Erasmus +projemiz, Bulgar, Hırvat, İtalyan ve Türk gençlerini Fethiye’de buluşturdu.

21- 26 Nisan 2015 tarihleri arasında; Barış ÖZCAN, kuş gözlemcisi Dilek ŞAHİN, kuş ve doğa fotoğrafçısı Mehmet HANAY, doğa rehberi Ali İhsan EMRE, biyolog Ulaş KİPER tarafından gençlere eğitimler verildi, Çalış Doğa Parkı Kuş Cenneti’nde kuş gözlem etkinlikleri gerçekleştirildi.

Proje kapsamında yürütülen arazi çalışmaları ile Çalış Doğa Parkı Kuş Cenneti’nin önemine dikkat çekilerek, bu alanlarda yaşayan hassas türler hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Farklı coğrafyalardan gelen gençler, proje süresince; bilgi, deneyim ve farklı kültürel değerleri paylaşma olanağına sahip oldular.

Anılan faaliyetler sonunda;   Fethiye’nin ilk kuş gözlem topluluğu “Sınır Aşan Yaşamlar Kuş Gözlem Topluluğu” kuruldu.  Topluluk üyeleri, proje sürecinde Bulgar, Hırvat ve İtalyan gençlerle birlikte hazırladıkları Çalış Doğa Parkı Kuş Cenneti Bilgilendirme Panosu önünde buluşarak,  Dünya Göçmen Kuşlar Günü olan 10 Mayıs 2015 tarihinde kuruluşlarını ilan ettiler.